
Producent
Cena
-
od
do
Podnóżek biurowy - czy warto?
Spędzając wiele czasu w pozycji siedzącej, często zapominamy o zachowaniu odpowiedniej postawy ciała. Skutkuje to bólem pleców, migrenami czy powstawaniem żylaków. Warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie biura, które poprawi komfort pracy i zminimalizuje skutki długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. To m.in. podnóżek biurowy, nakładki na krzesło, a także poduszki do siedzenia.
Podnóżek biurowy - poprawa posadowienia stóp w czasie siedzenia
Stosowanie podnóżka pod biurko poleca się przede wszystkim osobom:
- Spędzającym długi czas na siedząco – w celu poprawienia pozycji ciała i zmniejszenia obciążeń działających na kręgosłup.
- O niskim wzroście – w celu umożliwienia swobodnego oparcia całości stóp podczas siedzenia, jeśli minimalna wysokość siedziska krzesła lub wysokość biurka to uniemożliwia.
- Siedzącym na krześle niedostosowanym do ich warunków fizycznych. W takiej sytuacji zastosowanie podnóżka pod biurko pozwala zmniejszyć ucisk siedziska na naczynia krwionośne pod kolanami. Ma to znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy siedzisko krzesła biurowego nie posiada odpowiedniego wyprofilowania z przodu – nie jest skierowane w dół. Podobnie ważne jest wyposażenia stanowiska pracy w podnóżek biurowy, jeśli – mimo odpowiednio wyprofilowanego fotela biurowego – osoba siedząca ma zbyt krótkie nogi jak na głębokość siedziska w takim fotelu. W tych sytuacjach dobrze dobrany podnóżek do fotela poprawi krążenie krwi i wyeliminuje drętwienie nóg na skutek długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.
- Mającym problemy z krążeniem, u których obserwuje się puchnięcie nóg, żylaki lub ciągle zimne stopy i tzw. „ciężkie nogi”. Zastosowanie podnóżka biurowego w takim przypadku zapewnia ułożenie nóg nieco wyżej. A wystarczy nawet niewielkie uniesienie nóg, by niewydolne żyły zaczęły pracować efektywniej.
- Chcącym zapobiegać powstawaniu żylaków. Dobrym rozwiązaniem jest bowiem nie dopuścić do niewydolności żylnej, zamiast później ją leczyć, w czym może pomóc podnóżek.
- Jako element profilaktyki i sposób na niektóre bóle kręgosłupa związane z niewłaściwym ułożeniem stóp podczas siedzenia. Poprawa ułożenia stóp ma pozytywny wpływ na postawę całego ciała i zdrowszą pozycję siedzącą dla kręgosłupa. W momencie, kiedy opieramy stopy o podnóżek biurowy z pochyłą podstawą, zmienia się ułożenie całych nóg, a to z kolei wpływa na kąt ułożenia miednicy względem kręgosłupa. Miednica lekko się przechyla do przodu (następuje efekt niewielkiego wypięcia pośladków), zwiększając zagłębienie (lordozę) w łuku lędźwiowym kręgosłupa. Czyli przybieramy postawę bardziej fizjologiczną, nie robimy tzw. „okrągłych pleców” w dolnej części kręgosłupa. A poprawne ułożenie odcinka lędźwiowego daje również pozytywne efekty w postaci mniejszej tendencji do garbienia się i pochylania do przodu.
Ponadto często zaleca się, aby zakupić krzesło do biurka dla dziecka z podnóżkiem, aby łatwiej dopasować jego wysokość do szybko zmieniających się potrzeb kilkulatka.
Podnóżek biurowy w przepisach prawa
Stosowanie biurowych podnóżków nie jest absolutnie wymysłem ich producentów, ale wynika z przeprowadzonych badań w zakresie ergonomii miejsca pracy. Jest to na tyle istotne, że znalazło odzwierciedlenie w przepisach prawa polskiego. Zapisy na ten temat znajdziemy w „Rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe”. Jest to ten sam dokument, który określa m.in. minimalne wymagania dla krzesła biurowego do pracy przy komputerze. Rozporządzenie to już w § 2 wymienia podnóżek – obok biurka i krzesła biurowego – jako element wyposażenia stanowiska pracy przy komputerze. Bardziej szczegółowe informacje określające minimalne wymagania dla podnóżków biurowych znajdują się w załączniku do tego rozporządzenia (Załącznik: „Minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe”). Znajdziemy tam takie zapisy, cyt.:
- „7. 1. Na życzenie pracownika, a także gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze, stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.
- 7. 2. Podnóżek powinien mieć kąt pochylenia w zakresie 0°÷15°, a jego wysokość powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z cech antropometrycznych pracownika.
- 7. 3. Powierzchnia podnóżka nie powinna być śliska, a sam podnóżek nie powinien przesuwać się po podłodze podczas używania.”
Podsumowując zatem – zgodny z prawem podnóżek biurowy powinien posiadać przynajmniej:
- Regulację w zakresie 0°÷15° (gdzie 0° oznacza poziome położenie platformy pod stopy).
- Wysokość umożliwiającą swobodne postawienie całych stóp – niezależnie od wzrostu.
- Powierzchnię antypoślizgową.
- Zabezpieczenie przed przesuwaniem się po podłodze, czyli w praktyce gumowe nóżki.
Podnóżek biurowy jako podnóżek ergonomiczny
Aby podnóżek biurowy mógł zostać zakwalifikowany jako podnóżek ergonomiczny, powinien spełniać przynajmniej te wymagania, które określają przepisy powołanego wyżej rozporządzenia. W praktyce najlepsze podnóżki biurowe posiadają jeszcze więcej regulacji, by w maksymalnym stopniu można było je dostosować do danej osoby i jej biurka oraz krzesła. Te dodatkowe funkcje to m.in.:
- Płynna regulacja kąta pochylenia w zakresie większym niż minimalne wymagania – nawet 25, czy 35 stopni. Pozwala to odsunąć podnóżek nieco dalej od krzesła i wysunąć nogi nieco bardziej do przodu. Dzięki temu otrzymujemy pozycję podobną do nóg opartych o podnóżek wypoczynkowy stosowany czasem wraz z fotelem domowym, czy kanapą. Daje to wyższy poziom relaksu i jeszcze lepszy przepływ krwi w obrębie nóg, a zwłaszcza jej powrót żyłami do serca.
- Regulacja wysokości platformy podnóżka pod stopy – 2 lub 3 stopnie regulacji. To po prostu jeszcze więcej możliwości ułożenia nóg. Można ustawić podnóżek w bardziej zindywidualizowany sposób. Warto dodać w tym miejscu, że płynna regulacja wysokości jest raczej niewskazana, ponieważ mogłaby nie wytrzymać obciążenia w dłuższej perspektywie i po prostu przestać działać. Regulacja stopniowa daje bardziej stabilne trzymanie wysokości i nie rodzi problemów w trakcie użytkowania.
- Niektóre, droższe podnóżki biurowe wyposażone są dodatkowo w wypustki sensoryczne lub rolki masujące dające efekt masażu i odprężenia stóp.
Przedstawionym powyżej wymogom jakościowym odpowiadają oferowane w naszym sklepie wysokiej klasy podnóżki biurowe marki Verotech. Zapewniają one szerokie możliwości dostosowania miejsca pracy do własnych potrzeb i podniesienia komfortu siedzenia. Zakup podnóżków ergonomicznych to inwestycja w zdrowie, wygodę i jakość pracy wszystkich pracowników. Są one przydatnym dodatkiem do fotela ergonomicznego, czy krzesła biurowego. Wraz z tymi meblami całościowo kształtują pozycję przy biurku – pozwalają łatwo utrzymać fizjologiczną postawę.
Podnóżek biurowy Verotech 70006

Ergonomiczny fotel biurowy pozwalający na długie, komfortowe siedzenie. Posiada nowoczesny wzór.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Podnóżek biurowy Verotech 70001

Ergonomiczny fotel biurowy pozwalający na długie, komfortowe siedzenie. Posiada nowoczesny wzór.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Podnóżek biurowy Verotech 70002

Ergonomiczny fotel biurowy pozwalający na długie, komfortowe siedzenie. Posiada nowoczesny wzór.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Podnóżek biurowy Verotech 70003

Ergonomiczny fotel biurowy pozwalający na długie, komfortowe siedzenie. Posiada nowoczesny wzór.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Podnóżek biurowy Verotech 70004

Ergonomiczny fotel biurowy pozwalający na długie, komfortowe siedzenie. Posiada nowoczesny wzór.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Podnóżek biurowy Verotech 70005

Ergonomiczny fotel biurowy pozwalający na długie, komfortowe siedzenie. Posiada nowoczesny wzór.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień