NIE WIESZ, JAKI PRODUKT WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ - DOSTANIESZ CENNE PODPOWIEDZI.

Kup w ciągu:

12

[24.12,25.12,26.12,01.01,06.01,25.09]

a zamówienie wyślemy do Ciebie jeszcze dziś - DOTYCZY WYŁĄCZNIE PRODUKTÓW Z WYSYŁKĄ W 1 DZIEŃ.

Dziś nie wysyłamy zamówień.

Dziś już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro - DOTYCZY WYŁĄCZNIE PRODUKTÓW Z WYSYŁKĄ W 1 DZIEŃ.

Promocje
Fotel ergonomiczny Foxtrot Soft
Fotel ergonomiczny Foxtrot Soft
1 309,00 zł 1 178,10 zł
szt.
Piłka skacząca HOPPER - 45 cm
Piłka skacząca HOPPER - 45 cm
42,00 zł 25,00 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne LightUp jasnoszary
Krzesło ergonomiczne LightUp jasnoszary
1 332,00 zł 1 216,00 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Xenon Net
Fotel ergonomiczny Xenon Net
1 386,00 zł 1 253,05 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Foxtrot Net - Expres - wysyłka 3 dni
Fotel ergonomiczny Foxtrot Net - Expres - wysyłka 3 dni
1 269,00 zł 1 142,10 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne LightUp
Krzesło ergonomiczne LightUp
1 040,00 zł 949,05 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Quatro
Fotel ergonomiczny Quatro
690,00 zł 621,00 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne LightUp Net
Krzesło ergonomiczne LightUp Net
1 009,00 zł 921,50 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Quatro Expres - wysyłka 3 dni
Fotel ergonomiczny Quatro Expres - wysyłka 3 dni
768,00 zł 691,20 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne Motto
Krzesło ergonomiczne Motto
1 190,00 zł 1 025,05 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne Raya
Krzesło ergonomiczne Raya
733,00 zł 733,00 zł
szt.
Jak prawidłowo wybrać fotel ergonomiczny biurowy? 4
Jak prawidłowo wybrać fotel ergonomiczny biurowy?

Jaki fotel ergonomiczny wybrać

Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli foteli biurowych. W ofertach sklepów znaleźć możemy zarówno tanie, podstawowe krzesła biurowe w cenie nawet około 200 zł, ale również mocno zaawansowane fotele ergonomiczne, których ceny dochodzą do 5.000 zł. Poszczególne fotele biurowe - oprócz ceny - różnią się stylistyką, dostępnymi funkcjami, wielkością...

Jeśli właśnie zaczynasz szukać krzesła dla siebie lub do swojej firmy i nie wiesz, jaki fotel ergonomiczny wybrać, ten artykuł jest dla Ciebie.

A sprawa wbrew pozorom jest dosyć istotna, ponieważ współcześnie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, która jest niestety najbardziej dla nas niezdrowa, zwłaszcza dla kręgosłupa. Dlatego warto poświęcić nieco czasu wybierając fotel biurowy.

Warto również zapoznać się z naszym artykułem pt. Fotel ergonomiczny biurowy – czym się charakteryzuje?

Zastanawiając się nad zakupem fotela biurowego, często kierujemy się wyglądem oraz ceną. Wybieramy taki fotel obrotowy, który odpowiada nam cenowo i będzie pasował stylistycznie do biura, gabinetu, czy pokoju w domu. Jest to niestety duży błąd, ponieważ z praktycznego punktu widzenia wygląd fotela biurowego jest najmniej ważny.

Na co zwracać uwagę wybierając fotel ergonomiczny

Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek fotel, musimy mieć na uwadze podstawową zasadę:

"NIE KAŻDY DOBRY FOTEL BIUROWY JEST DLA MNIE WŁAŚCIWY".

Po pierwsze, zawsze sprawdź wymiary fotela biurowego, który planujesz zakpić.

To pierwsza informacja, której powinieneś szukać w opisie fotela. Dlaczego? Dlatego, że poszczególne fotele biurowe różnią się między sobą wielkością i duży fotel nie będzie komfortowy dla osoby niewielkiego wzrostu, a fotel mały z kolei nie nadaje się do użytku dla osoby bardzo wysokiej. Sprawdzając wymiary fotela ergonomicznego, przede wszystkim należy zwracać uwagę na:

 • Zakres regulacji wysokości siedziska - powinien być taki, by można swobodnie oprzeć stopy o podłogę, a nogi w kolanach były ugięte w 90 stopniach lub nieco mniej. Wyjątkiem tutaj są fotele Kulik System, w których montowane są podnośniki siedziska o różnych rozmiarach - w zależności od wzrostu klienta.
 • Głębokość siedziska - siedzisko nie może być głębsze, niż wynosi długość ud wraz z pośladkami. W przeciwnym razie będzie nas uwierać pod kolanami lub nie będziemy w stanie wsunąć się do końca siedziska i prawidłowo oprzeć o oparcie. W takiej sytuacji nawet najlepsze oparcie fotela ergonomicznego nie będzie komfortowe. W drugą stronę problemu raczej nie ma - czyli w przypadku pozornie zbyt krótkiego siedziska. A to dlatego, że wystarczy, by siedzisko podpierało nogi na około 2/3 długości ud i już wtedy daje to odpowiednie oparcie i komfort.
  Najlepsze fotele i krzesła ergonomiczne posiadają regulowaną głębokość siedziska, co znacząco pomaga ustawić je zgodnie z własną budową ciała i sprawia, że są bardziej uniwersalne.
 • Wysokość oparcia - ten element jest istotny przede wszystkim w modelach z zagłówkiem. Chodzi o to, by zagłówek fotela nie znajdował się pomiędzy łopatkami (za niskie oparcie) lub na wysokości czubka głowy (za wysokie oparcie). Jeśli już wybierasz fotel ergonomiczny z zagłówkiem, wybierz taki, byś mógł z tego zagłówka korzystać i żeby nie stanowił on problemu, ale komfortowe podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. W przypadku foteli/krzeseł bez zagłówka wysokość oparcia stanowi głównie o poziomie komfortu siedzenia - zwykle wyższe oparcie daje lepszą jakość siedzenia.

Po drugie, dowiedz się, jakie funkcje posiada dany fotel ergonomiczny.

Oczywiście wygląd i nowoczesne kształty mają pewne znaczenie - wizualne. Jednak nie dajmy się zmylić niektórym producentom i sklepom oferującym "kosmicznie" wyglądające fotele biurowe mające w nazwie "ergonomiczny", ale nie posiadające prawie żadnych regulacji. Poniżej ranking funkcji dostępnych w różnych fotelach biurowych - od najbardziej podstawowych, po bardziej zaawansowane, spotykane w lepszych modelach:

 1. Regulacja wysokości siedziska - konieczne minimum w każdym, najprostszym krześle biurowym.
 2. Regulacja kąta pochylenia oparcia - druga najpowszechniejsza i najbardziej podstawowa funkcja. Tutaj jednak sprawa nie jest już tak prosta i jednoznaczna, jak w punkcie 1. Kąt pochylenia oparcia regulowany jest w praktycznie każdym fotelu biurowym, ale w tych tańszych, z bardzo podstawowymi mechanizmami oparcie można zablokować mniej więcej w pionie lub zwolnić blokadę i przejść w tzw. tryb bujania. W tym trybie oparcie odchyla się zwykle z siedziskiem (na sztywno, kubełkowo). W fotelach biurowych lepszej klasy kąt pochylenia oparcia można blokować w kilku (przynajmniej 4 pozycjach). Ważne jest też, by można ustawić oparcie do pozycji bardziej pochylonej do przodu niż pion. Dzięki temu nawet podczas siedzenia w lekkim nachyleniu oparcie wciąż będzie podpierać plecy i zabezpieczać je przed przeciążeniem.
 3. Regulacja podparcia lędźwiowego - wyprofilowanie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien posiadać każdy fotel ergonomiczny i powinno ono być wyraźne. Najlepiej też, gdy takie wyprofilowanie jest regulowane w pionie. Dzięki temu fotel można dopasować do budowy ciała danego użytkownika. Zdarza się też, że fotele ergonomiczne oferują możliwość zmiany głębokości tego podparcia, co jest dodatkowym udogodnieniem.
 4. Regulacja całego oparcia w pionie - to nieco lepsze rozwiązanie niż punkt nr 3, ponieważ pozwala ustawić nie tylko wysokość podparcia lędźwiowego ale całe podparcie pleców. Funkcja ta jest istotna zwłaszcza dla osób wysokich, by oparcie kończyło się możliwie jak najwyżej i dawało lepszy komfort siedzenia.
 5. Mechanizm synchroniczny - Występuje tylko w droższych, bardziej zaawansowanych fotelach ergonomicznych. To taki mechanizm fotela, gdzie wraz ze zmianą kąta pochylenia oparcia zmienia się kąt pochylenia siedziska, jednak w mniejszym stopniu (zwykle mniej więcej w skali 2:1). Takie rozwiązanie zapewnia duży komfort użytkowania niezależnie od aktualnej pozycji siedzenia. W pozycji mocno odchylonej do tyłu przód siedziska lekko się podnosi i zabezpiecza użytkownika przed zsuwaniem się z fotela. Natomiast w pozycji maksymalnie pochylonej do przodu przód siedziska wędruje lekko w dół i dzięki temu ciągle zachowujemy właściwy, wygodny kąt pomiędzy nogami a tułowiem - pozostaje odpowiednia ilość miejsca na brzuch. Ponadto, w pozycji siedzącej pochylonej do przodu takie ułożenie siedziska pomaga zachować prawidłowy kształt pleców i zmniejsza obciążenia działające na kręgosłup. Mechanizm synchroniczny ma też dodatkową możliwość siedzenia ze zwolnioną blokadą oparcia, które wędruje za plecami użytkownika. Siłę sprężystości oparcia można dopasować do wagi osoby siedzącej.
 6. Regulacja głębokości siedziska - To funkcja dostępna w fotelach ergonomicznych wyższej klasy. Jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala lepiej dopasować ustawienie (odległość) siedziska od oparcia do budowy ciała użytkownika. Osoby szczupłe - mające "mniej ciała" w okolicy pośladków i odcinka lędźwiowego pleców - powinny przysuwać siedzisko bliżej oparcia, by dobrze podeprzeć plecy i nie pozostawiać wolnej przestrzeni na styku placów i oparcia. Natomiast osoby mocniej zbudowane powinny siedzisko odsunąć od oparcia, by nie czuć się zbyt skrępowane w fotelu. Regulacja ta jest płynna i działa zwykle (w zależności od modelu) w zakresie około 5 - 6 cm, co jest w zupełności wystarczające.
 7. Dodatkowe pochylenie siedziska i oparcia do przodu - To funkcja stosowana w niektórych zaawansowanych fotelach ergonomicznych. Poprawia dodatkowo pozycję siedzącą, kiedy użytkownik jest pochylony do przodu (np. podczas pisania na klawiaturze, pisania na kartce, czytania). Dzięki tej funkcji fotel ergonomiczny układa się w pozycji pochylonej do przodu - tak jak ciało użytkownika. Pozycja siedząca jest wtedy ustabilizowana, a plecy prawidłowo podparte mimo przyjęcia postawy, która normalnie (siedząc na fotelu bez tej funkcji) bardzo mocno obciążą kręgosłup lędźwiowy i szyjny.

Ogólnie zasada jest taka, że im więcej z wyżej opisanych funkcji posiada fotel biurowy, tym lepszy.


Przykłady foteli ergonomicznych posiadających wszystkie możliwe funkcje:

Fotel Veris

fotel Veris

Veris to fotel ergonomiczny polskiej marki - Profim. Model ten, we wersji z zagłówkiem i wybraną dodatkową opcją regulacji głębokości siedziska, zapewnia maksymalny komfort i przyjemność z siedzenia. Dodatkowo, wykonany jest z najwyższej jakości materiałów i podzespołów. Dlatego niewątpliwie Veris to fotel biurowy klasy premium.

Fotel Prop

fotel Prop

Ergonomiczny fotel biurowy Prop to również model polskiej marki - BGroup (dawniej: Bakun). Posiada wiele możliwości konfiguracji. Kiedy zamówimy ten fotel w wersji z najlepszym mechanizmem (S22), zagłówkiem i regulowanym podparciem lędźwiowym, otrzymamy super zestaw w dosyć rozsądnej cenie.


Po trzecie, zwróć uwagę na budowę, linię danego fotela ergonomicznego.

Oprócz wymiarów i dostępnych funkcji spójrz na kształty - zewnętrzną budowę fotela, czyli na:

 • kształt, wyprofilowanie oparcia - dobrze jeśli to wyprofilowanie jest dosyć wyraźne, wtedy powinno lepiej wypełnić przestrzeń w zagłębieniu lędźwiowym pleców.
 • kształt siedziska - najlepiej, gdy siedzisko jest zaokrąglone z przodu. Wtedy nie ma ryzyka, że może nas uciskać pod kolanami. Ciekawym rozwiązaniem jest również delikatne wzniesienie na siedzisku w tylnej jego części. Pomaga to lepiej ułożyć pośladki i miednicę względem kręgosłupa i dodatkowo zmniejsza przeciążenia działające na odcinek lędźwiowy.
 • zagłówek - zapewnia odpoczynek dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Najlepiej gdy jest regulowany. Wtedy mamy możliwość jego dopasowania do naszego wzrostu. Jednak należy pamiętać, że zagłówek to tylko pewien dodatek. Z zagłówka zwykle korzysta się niewiele - może 5 - 10 minut w ciągu godziny siedzenia. Niestety, ale praktycznie każdy ma tendencję do lekkiego pochylania się i wtedy z zagłówka nie korzysta. Zatem jeśli mamy wolne środki, wybierzmy fotel z zagłówkiem - w momencie większego zmęczenia karku będzie ukojeniem. Jednak jeśli przy zakupie fotela ergonomicznego musimy szukać pewnych oszczędności, to lepiej wybrać fotel o większej ilości funkcji, z lepszym mechanizmem, a oszczędzić właśnie na zagłówku.

Po czwarte, podłokietniki.

Odrębnym tematem są podłokietniki w fotelu biurowym.
To dosyć istotny element fotela, ale pod jednym warunkiem - że w ogóle korzystamy z podłokietników. Jeśli nie korzystamy, ponieważ mamy w zwyczaju trzymać przedramiona na blacie biurka, to nie mają one dla nas znaczenia. Musimy ewentualnie upewnić się, że zmieszczą się nam pod biurko.
Jeśli natomiast będziemy z podłokietników korzystać, wtedy warto jest wybrać taki fotel biurowy, w którym są one regulowane. W każdym ergonomicznym fotelu biurowym podłokietniki powinny mieć przynajmniej regulację "góra-dół". Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są tzw. podłokietniki 3D lub 4D, czyli regulowane w wielu płaszczyznach. Oprócz regulacji pionowej, mają także ustawianie "przód-tył", "na zewnątrz-do wewnątrz" oraz tzw. "nakładki obrotowe" umożliwiające skręcanie podłokietników na zewnątrz oraz do wewnątrz. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie istotna. Dlaczego? Spójrz - proszę - na swoje ręce w trakcie pisania na klawiaturze. Jak ułożone są przedramiona? Do wewnątrz, lekko skośnie, a nie prostopadle do blatu biurka. Obrotowe podłokietniki można ustawić tak samo. Dzięki temu podeprą nie tylko same łokcie, ale całe przedramiona.

Jeśli zwrócisz uwagę na wszystkie te wyżej opisane elementy i kupisz fotel ergonomiczny w pełni świadomie, zapewne świetnie trafisz z wyborem właściwego dla siebie modelu.
Jeżeli mimo wszystko nadal nie masz pewności, jak prawidłowo wybrać fotel ergonomiczny biurowy, skontaktuj się z nami - z chęcią podpowiemy.

Komentarze do wpisu (4)

23 stycznia 2019

mam siedząca pracę a więc problem z kręgosłupem szyjnym jaki fotel powinnam wybrać ?

25 stycznia 2019

Jeśli powyższy poradnik nie pomógł Pani w wyborze fotela, prosimy o kontakt z naszym sklepem poprzez formularz kontaktowy: https://mildis.pl/pl/contact - pomożemy Pani w wyborze poprzez korespondencję mailową lub telefonicznie. Aby trafnie podpowiedzieć wybór fotela, potrzebujemy kilku dodatkowych informacji o Pani, a taką korespondencję najlepiej prowadzić prywatnie, nie poprzez publiczne komentarze. Zapraszamy do dalszego kontaktu.

16 maja 2020

Bardzo proszę o dobór fotela biurowego mama wzrost 168 i wagę ok 100kg

19 maja 2020

Do: Aneta Szczawińska Przy takiej budowie polecamy m.in. te modele: 1. Fotel Tune: https://mildis.pl/fotele-ergonomiczne/fotele_unique/tune 2. Fotel Forte: https://mildis.pl/Fotel-biurowy-Forte 3. Fotel Xenon Pro: https://mildis.pl/Fotel-ergonomiczny-Xenon-Pro 4. Fotel Xenon: https://mildis.pl/Fotel-ergonomiczny-Xenon Jeśli potrzebuje Pani dodatkowych informacji lub ma Pani pytania, prosimy o kontakt z naszym sklepem poprzez formularz kontaktowy: https://mildis.pl/pl/contact - pomożemy Pani w wyborze poprzez korespondencję mailową lub telefonicznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl