NIE WIESZ, JAKI PRODUKT WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ - DOSTANIESZ CENNE PODPOWIEDZI.

Kup w ciągu:

12

[24.12,25.12,26.12,01.01,06.01,25.09]

a zamówienie wyślemy do Ciebie jeszcze dziś - DOTYCZY WYŁĄCZNIE PRODUKTÓW Z WYSYŁKĄ W 1 DZIEŃ.

Dziś nie wysyłamy zamówień.

Dziś już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro - DOTYCZY WYŁĄCZNIE PRODUKTÓW Z WYSYŁKĄ W 1 DZIEŃ.

Promocje
Fotel ergonomiczny Foxtrot Soft
Fotel ergonomiczny Foxtrot Soft
1 309,00 zł 1 178,10 zł
szt.
Piłka skacząca HOPPER - 45 cm
Piłka skacząca HOPPER - 45 cm
42,00 zł 25,00 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne LightUp jasnoszary
Krzesło ergonomiczne LightUp jasnoszary
1 332,00 zł 1 216,00 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Xenon Net Pro
Fotel ergonomiczny Xenon Net Pro
1 696,00 zł 1 534,25 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Playa Pro
Fotel ergonomiczny Playa Pro
1 310,00 zł 1 184,65 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Motto Pro
Fotel ergonomiczny Motto Pro
1 530,00 zł 1 317,65 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Foxtrot
Fotel ergonomiczny Foxtrot
1 145,00 zł 1 030,50 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Foxtrot Net
Fotel ergonomiczny Foxtrot Net
1 258,00 zł 1 132,20 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Simple
Fotel ergonomiczny Simple
1 217,00 zł 1 095,30 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Simple Net
Fotel ergonomiczny Simple Net
1 162,00 zł 1 045,80 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Prop
Fotel ergonomiczny Prop
1 195,00 zł 1 075,50 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Foxtrot Net - Expres - wysyłka 3 dni
Fotel ergonomiczny Foxtrot Net - Expres - wysyłka 3 dni
1 269,00 zł 1 142,10 zł
szt.
Ergonomiczny fotel biurowy – czym się charakteryzuje? 4
Fotel ergonomiczny biurowy – czym się charakteryzuje?

Ergonomiczny fotel biurowy - czyli jaki?

Fotel ergonomiczny to fotel biurowy o pewnych szczególnych cechach. Aby wyjaśnić, czym się powinien charakteryzować, najpierw należy usystematyzować nazewnictwo w tej dziedzinie. Często występują określenia fotel biurowy oraz krzesło biurowe. Czym się one różnią między sobą? Można się domyślać, że fotel to coś lepszego, większego niż krzesło. Jednak w nazwach rozmaitych tego typu produktów tak naprawdę zamiennie stosuje się określenia fotel biurowy oraz krzesło biurowe. I sama nazwa nie ma tutaj żadnego znaczenia, ponieważ liczy się to, jaki naprawdę jest dany produkt.

Podobnie rzecz się ma w przypadku foteli ergonomicznych i krzeseł ergonomicznych – nie możemy sugerować się nazwą i najlepiej dla uproszczenia przyjąć, że oba te określenia znaczą to samo.

Mając tę wiedzę, możemy przejść do wyjaśnienia, czym właściwie jest (lub czym powinien się charakteryzować) fotel ergonomiczny. To fotel biurowy wykonany z myślą o budowie ciała człowieka i starający się dostosować swoimi kształtami do tej budowy. To fotel zaprojektowany w ten sposób, by współgrać z ruchami ciała wykonywanymi w pozycji siedzącej. Dzięki swoim funkcjom, możliwościom regulacji powinien dać się dostosować do sylwetki osoby siedzącej

Cechy dobrego fotela ergonomicznego:

  1. Oparcie powinno posiadać takie wyprofilowanie, by przede wszystkim prawidłowo podpierać odcinek lędźwiowy pleców, czyli ich dolną część. To właśnie w tym odcinku najczęściej dochodzi do przeciążeń, uszkodzeń i bólu kręgosłupa. Odcinek lędźwiowy jest bowiem najmocniej obciążany w pozycji siedzącej. Dlatego ta część pleców musi być szczególnie chroniona.
  2. Oparcie ergonomicznego fotela biurowego powinno podpierać plecy na maksymalnie największej ich powierzchni. Podparty powinien być również cały kręgosłup. Wtedy zarówno plecy, jak i sam kręgosłup mniej się męczą w czasie siedzenia i są mniej narażone na urazy. Najlepiej, jeśli takie oparcie zakończone jest zagłówkiem, o który możemy podeprzeć kark i tym samym zmniejszyć obciążenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa.
  3. Siedzisko musi być zaokrąglone z przodu, by nie uciskało naczyń krwionośnych pod kolanami. Z tych samych powodów siedzisko nie może też być zbyt głębokie. A to częsty problem występujący w niektórych ładnie wyglądających (i nic więcej) tzw. fotelach gabinetowych czy fotelach menadżerskich. Jeżeli siedzisko jest za duże, za głębokie i nie chcemy, by mocno uwierało nas pod kolanami, wtedy nie wsuwamy się do samego oparcia – siedzimy tylko na części siedziska. Efekt jest taki, że nie korzystamy z oparcia lub korzystamy z niego nieprawidłowo. Dlatego nawet najlepsze oparcie fotela ergonomicznego niewiele pomoże, gdy siedzisko jest nieprawidłowe. Lepiej zatem, by siedzisko było pozornie zbyt małe niż zbyt duże. W rzeczywistości wystarczy, by siedzisko podpierało około 2/3 długości ud i zapewnia to wygodę.
  4. Wiele dostępnych regulacji – Jednym z najważniejszych elementów każdego fotela biurowego jest jego mechanizm regulacji. To element niedostrzegany na pierwszy rzut oka, ponieważ znajduje się pod siedziskiem, jednak od mechanizmu właśnie zależy, na ile będziemy w stanie wyregulować fotel do własnych potrzeb i budowy ciała. Dobry fotel ergonomiczny powinien posiadać:
  • Możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia i blokadę w przynajmniej kilku pozycjach. Przy czym maksymalne pochylenie do przodu powinno umożliwiać ustawienie oparcia nieco bardzie do przodu niż w pionie (około 5 stopni odchylenia od pionu w kierunku siedziska). Dzięki temu nawet w czasie pisania (tradycyjnego lub na klawiaturze) plecy będą oparte i zachowają prawidłowe ułożenie (nie będzie efektu tzw. „okrągłych pleców”).
  • Regulację głębokości siedziska – Pozwala to odpowiednio dopasować odległość siedziska od oparcia do budowy ciała użytkownika. (Osoby szczuplejsze, niższe powinny przysunąć siedzisko bliżej oparcia, a mocniej zbudowane, wyższe – potrzebujące więcej przestrzeni – wysunąć je.)
  • Synchroniczny mechanizm regulacji pochylenia oparcia – czyli taki, gdzie wraz z regulacją kąta pochylenia oparcia zmienia się (tyle że w mniejszym zakresie) kąt pochylenia siedziska. Dzięki temu niezależnie od wybranej pozycji zachowujemy właściwą postawę. Jeżeli pochylimy oparcie maksymalnie do przodu, siedzisko również lekko się pochyla, by zapewnić wystarczającą przestrzeń i kąt pomiędzy nogami a tułowiem. A jeżeli odchylimy mocniej oparcie, przód siedziska podniesie się, by ciało nie zsuwało się z fotela. Każdy synchroniczny mechanizm regulacji daje również możliwość siedzenia w trybie zwolnionej blokady oparcia. Wtedy oparcie wędruje za plecami osoby siedzącej.
  • Regulacja wysokości oparcia – Pozwala dopasować ustawienie oparcia do wzrostu użytkownika. Zwłaszcza podparcie lędźwiowe musi zostać ustawione na prawidłowej wysokości. Jeżeli fotel biurowy nie posiada regulacji wysokości całego oparcia, przynajmniej podparcie lędźwiowe powinno być regulowane „góra-dół”.

Ergonomiczne fotele biurowe o największym zakresie regulacji

Przykładami takich foteli ergonomicznych posiadających wszystkie wyżej wymienione cechy są:

  • Fotel Veris Pro marki Profim - zaprojektowany z najwyższą starannością i nastawieniem na maksymalny komfort oraz właściwe podparcie pleców. Oprócz opisywanych wyżej właściwości posiada również dodatkowe pochylenie przedniej części siedziska oraz możliwość zamówienia wersji z regulacją głębokości podparcia lędźwiowego.
  • Fotel Elegance marki Kulik System - to jeden z linii foteli o właściwościach rehabilitacyjnych. Posiada wszystkie cechy wcześniej opisywane, a dodatkowo specjalne wyprofilowania w oparciu i siedzisku stabilizujące kręgosłup i miednicę.

Te oraz inne dobre fotele biurowe można znaleźć w naszej ofercie w kategorii Fotele ergonomiczne.

Przed zakupem zawsze dobrze jest dokładnie przeczytać opis danego krzesła ergonomicznego zanim je zamówimy. A w razie potrzeby najlepiej dopytać przed zakupem, by dokonać właściwego wyboru. Obsługa naszego sklepu zawsze chętnie podpowiada - dobiera właściwy fotel dla danego użytkownika i wyjaśnia wszelkie wątpliwości lub niejasności.

Komentarze do wpisu (4)

15 marca 2018

Dzięki za ten wpis. Przyda się ;)

31 marca 2020

Super jest Waszx poradnik.

8 października 2020

Skorzystałam. Dziękuję

13 listopada 2020

Macie naprawdę jedne z najlepszych wpisów i porad, jakie czytałam. Dziękuję

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl