NIE WIESZ, JAKI PRODUKT WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ - DOSTANIESZ CENNE PODPOWIEDZI.

Kup w ciągu:

12

[24.12,25.12,26.12,01.01,06.01,25.09]

a zamówienie wyślemy do Ciebie jeszcze dziś - DOTYCZY WYŁĄCZNIE PRODUKTÓW Z WYSYŁKĄ W 1 DZIEŃ.

Dziś nie wysyłamy zamówień.

Dziś już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro - DOTYCZY WYŁĄCZNIE PRODUKTÓW Z WYSYŁKĄ W 1 DZIEŃ.

Promocje
Poduszka do siedzenia z otworem ANTAR
Poduszka do siedzenia z otworem ANTAR
59,00 zł 49,00 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Foxtrot Soft
Fotel ergonomiczny Foxtrot Soft
1 309,00 zł 1 178,10 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne LightUp jasnoszary
Krzesło ergonomiczne LightUp jasnoszary
1 280,00 zł 1 216,00 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Xenon Net
Fotel ergonomiczny Xenon Net
1 319,00 zł 1 253,05 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Foxtrot Net - Expres - wysyłka 3 dni
Fotel ergonomiczny Foxtrot Net - Expres - wysyłka 3 dni
1 269,00 zł 1 142,10 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne LightUp
Krzesło ergonomiczne LightUp
999,00 zł 949,05 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Quatro
Fotel ergonomiczny Quatro
690,00 zł 621,00 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne LightUp Net
Krzesło ergonomiczne LightUp Net
970,00 zł 921,50 zł
szt.
Fotel ergonomiczny Quatro Expres - wysyłka 3 dni
Fotel ergonomiczny Quatro Expres - wysyłka 3 dni
768,00 zł 691,20 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne Motto
Krzesło ergonomiczne Motto
1 079,00 zł 1 025,05 zł
szt.
Krzesło ergonomiczne Raya
Krzesło ergonomiczne Raya
789,00 zł 749,55 zł
szt.
Materac do spania - jaki wybrać? 0
Materac do spania - jaki wybrać?

Jaki jest najlepszy materac do spania

Nie wysypiasz się właściwie, rano bolą Cię plecy/kark/ramiona, czy po prostu urządzasz sypialnię… W każdym z tych przypadków zapewne zastanawiasz się, jaki jest najlepszy materac do spania? Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, im głębiej wejdziesz w temat i zaczniesz dowiadywać się o kolejnych modelach. Trudności w wyborze pojawiają się zwłaszcza, gdy szukasz materaca ortopedycznego do spania, ale nie wiesz, jakie powinien posiadać parametry, czy budowę.
Dlatego w tym poradniku postaramy się rozjaśnić temat materacy do sypialni.

Rodzaje materacy do spania

Materace sprężynowe

Najbardziej chyba popularne – przynajmniej do pewnego momentu – były materace sprężynowe. To konstrukcja znana od dawna i stosunkowo tania. Elastyczność zapewniały sprężyny pokryte czymś po wierzchu. Komfort spania na takich materacach zawsze też był dosyć niski, ponieważ nie podpierały one ciała zbyt dokładnie, wginając się na większej przestrzeni niż nacisk. Twardość sprężyn była taka sama na całej powierzchni, więc nie brano pod uwagę tego, że niektóre części ciała powinny się wgłębiać mocniej, a inne mniej, by zapewnić prawidłowe ułożenie. Same sprężyny szybko też się zużywały i wtedy komfort snu spadał już diametralnie. Taki wygnieciony materac sprężynowy nadawał się już tylko do wymiany.

Po pewnym czasie materace sprężynowe nieco zmodernizowano i sprężyny zaczęto chować w kieszeniach, tworząc różne strefy twardości. To poprawiło nieco komfort spania, ale nadal sprężyny były podatne na wygniecenia, a materac uginał się całymi strefami, a nie tylko tam gdzie był nacisk. Poziom komfortu zatem nie mógł być wysoki.

Materace piankowe

Drugim – istniejącym od dawna typem materacy do spania – są materace piankowe. Ten typ również ewoluował w czasie i powstawały coraz to nowsze rozwiązania. Pierwsze, proste materace piankowe nie były zbytnio dopasowane do specyfiki ludzkiego ciała. Często były zbyt miękkie, nie podpierały kręgosłupa i dosyć szybko się wygniatały. Takie materace można spotkać w ofertach wielu sklepów również dziś. To zwykle te dosyć tanie materace – w cenie 200 – 500 zł. Niska cena wynika z niezbyt wysokiej jakości zastosowanej pianki.

Materace wysokoelastyczne

Pewnym przełomem w ofercie materacy piankowych było wykorzystanie tzw. pianki wysokoelastycznej. Od zwykłej – taniej pianki różni się tym, że jest twardsza, wgina się bardziej punktowo i nie wygniata się tak szybko, jak zwykła pianka. Dzięki zastosowaniu pianki wysokoelastycznej możliwe było również tworzenie tzw. stref twardości w materacach. Oznacza to, że materac posiada różne stopnie twardości w zależności od tego, jaka część ciała będzie na danej strefie spoczywać. Czyli np. w miejscu, gdzie znajdują się biodra (w leżeniu na boku) lub pośladki (w leżeniu na plecach), materac bardziej się ugina, by te części ciała mogły się mocniej wgłębić. Daje to możliwość lepszego podparcia kręgosłupa w części lędźwiowej (dolna część kręgosłupa). Dzięki temu zachowujemy prawidłowe, zdrowe ułożenie kręgosłupa leżąc zarówno na boku, jak i na plecach.

Dlatego materace wysokoelastyczne to najlepsze z grupy materacy piankowych i pierwsze naprawdę godne polecenia, jeśli chodzi o komfort i pozytywne działanie dla pleców. Przykładem takiego dosyć podstawowego modelu, ale już zapewniającego wysoki komfort jest materac do spania Fitness.

Materace lateksowe

Kolejną – najbardziej zaawansowaną – grupą są materace lateksowe. Produkuje się je ze specjalnej pianki zawierającej naturalny lateks. Najlepiej, by zawartość lateksu stanowiła nie mniej niż 20%. Wtedy uzyskuje się najbardziej pozytywne efekty pod kątem sprężystości i komfortu spania.
Materace lateksowe posiadają podobne właściwości, jak materace z pianki wysokoplastycznej – czyli wginają się punktowo, mają podział na strefy twardości i pozwalają zachować naturalne ułożenie i dobre podparcie kręgosłupa w pozycji leżącej, zarówno na plecach, jak i na boku.

Dodatkową przewagą materacy lateksowych - w stosunku do tych z pianki wysokoplastycznej – jest ich większa sprężystość, co przekłada się na jeszcze dokładniejsze podparcie ciała w każdym punkcie i jeszcze wyższy komfort leżenia. Pianka lateksowa jest do tego jeszcze bardziej odporna na wygniecenia i upływ czasu. Dlatego zazwyczaj materace lateksowe posiadają dłuższy okres gwarancji w porównaniu z wszystkimi innymi dostępnymi na rynku.

Poszczególne materace lateksowe różnią się między sobą grubością. Dzięki ich specjalnej budowie nie muszą być zbyt grube, by zapewnić właściwy komfort. Optymalnym rozwiązaniem może być tutaj np. materac lateksowy Comfort, który ma 14 cm grubości. Może się wydawać niewiele, zbyt mało, ale wystarczy się na nim przespać, by stwierdzić, że ta grubość jest wystarczająca. Dla mocno wymagających są również materace grubsze, bardziej ekskluzywne, jak np. materac lateksowy Prestige, który ma aż 20 cm grubości i 15 lat gwarancji.

Planując zakup materaca lateksowego należy pamiętać, że wymaga on elastycznego stelaża w łóżku. Tylko wtedy prawidłowo pracuje, podpiera plecy i jest odpowiednio wentylowany.

Dodatkową podkategorią są materace posiadające warstwę pianki termoelastycznej (tzw. pianki memory). To pianka stosowana m.in. do produkcji poduszek ortopedycznych na kręgosłup szyjny. Dzięki jej właściwościom, leżąc na materacu z taką pianką, bardziej wgłębiamy się w ten materac, nacisk rozkłada się na jeszcze większej powierzchni ciała. Pianka termoelastyczna daje poczucie lekkości, jakbyśmy leżeli w chmurach, niemalże unosili się. Taka pianka stosowana jest jako dodatek do materacy wysokoelastycznych (np. w materacu Fitness Cosmo) oraz materacy lateksowych (np. w materacu Body Comfort). Nie produkuje się materacy wyłącznie z tej pianki, ponieważ samodzielnie zbytnio by się uginała. Dlatego zawsze musi posiadać bazę z pianki wysokoelastycznej lub lateksowej.

Podsumowanie

Podsumowując, spośród dostępnych na rynku materacy do sypialni, najwyższy komfort zapewniają nam materace lateksowe, które są jednocześnie najbardziej odporne na wygniecenia i nawet po latach użytkowania zachowują swoje pierwotne właściwości. Niektóre takie materace posiadają nawet status wyrobu medycznego z uwagi na pozytywny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Dlatego czasem mówi się, że jest to materac ortopedyczny do spania, by podkreślić cechy takiego modelu. Optymalną jakość snu zapewniają nam również materace wysokoelastyczne, zwłaszcza te ze zróżnicowanymi strefami twardości.

Posiadając wszystkie powyższe informacje, zapewne będziecie potrafić wybrać dobry materac do sypialni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl