
Praca siedząca, w biurze, przed komputerem, jest sporym obciążeniem dla organizmu, dlatego koniecznością jest stworzenie ergonomicznego stanowiska. Jak to zrobić? Pomogą ci w tym specjalistyczne meble oraz dodatki, o których zaraz napiszemy – czytaj dalej.
Biurko z regulacją
Wyposażenie biura rozpocznij od wyboru odpowiedniego biurka, czyli takiego, który posiada szeroki zakres regulacji. Najczęściej taki mebel umożliwia zmianę wysokości, dopasowanie jej do swojego wzrostu. Niektóre modele pozwalają zarówno na pracę siedzącą, jak i stojącą, przy czym możesz to dowolnie zmieniać, w zależności od tego, jak w danej chwili jest ci wygodnie.
To, co jeszcze powinno posiadać ergonomiczne biurko, to możliwość zmiany kąta nachylenia blatu. Minusem takiego mebla jest to, że najczęściej nie posiada dodatkowych półek, szafek, składa się z samego stelaża i blatu. Można jednak dokupić dostawki, kontenerki, które będą służyć do przechowywania, a ty nie będziesz pogłębiać problemów z kręgosłupem.
Ergonomiczny fotel biurowy
Oprócz biurka potrzebne jest ci jeszcze krzesło ergonomiczne, czyli takie, które umożliwia zachowanie prawidłowej postawy ciała. Fotel ergonomiczny jest wyposażony w szeroki zakres regulacji, nie tylko wysokości, ale też kąta nachylenia oparcia, zagłówków, podłokietników, czy głębokości siedziska. Jego oparcie jest tak wyprofilowane, aby podpierać kręgosłup szczególnie w odcinku lędźwiowym.
Niektóre modele, jak krzesło Kulik System, czy fotel Profim, posiadają dodatkowe funkcjonalności. Jakie? Przykładowo fotel Kulik System z serii Galaxy zapewnia system wentylacji miednicy, a także system podtrzymywania szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa. Natomiast w fotelach Profim zwykle standardem jest synchroniczny mechanizm regulacji.
Podobne cechy powinno spełniać ergonomiczne krzesło dla dziecka, które wspiera prawidłowy rozwój malucha oraz zapobiega zniekształceniom kręgosłupa, będących wynikiem złej postawy, m.in. podczas nauki.
Poduszka do siedzenia, podnóżek biurowy, piłka rehabilitacyjne – ergonomiczne miejsce pracy
Zdajemy sobie sprawę z tego, że ergonomiczne meble biurowe to niemały koszt, dlatego mamy jeszcze propozycję kilku akcesoriów przydatnych w sytuacji, gdy nie możesz sobie pozwolić na zakup biurka, czy krzesła o tak szerokim zakresie regulacji, jak omawiany przed chwilą.
Podstawą jest podnóżek biurowy, dzięki któremu można poprawić postawę oraz zmniejszyć obciążenia działające na kręgosłup. Często jego zastosowanie jest konieczne w przypadku osób o niskim wzroście.
Poduszka do siedzenia, sensomotoryczna, koryguje postawę, a także wzmacnia mięśnie utrzymujące kręgosłup, poprzez tzw. siedzenie dynamiczne (występuje wtedy efekt balansowania). Innym popularnym rozwiązaniem, ułatwiającym zdrowe siedzenie, są nakładki na krzesło oraz poduszki lędźwiowe, które odciążają kręgosłup.
Naszą ostatnią propozycją jest piłka rehabilitacyjna. Choć zwykle służy do ćwiczeń, występują również wersje do siedzenia. Może stanowić stałą lub czasową alternatywą dla klasycznego fotela biurowego. Zapewnia utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz odciąża kręgosłup. Jeśli przeszkadza ci brak oparcia, a jednocześnie nie możesz sobie pozwolić na wysokiej jakości, ergonomiczne krzesło biurowe, stosuj ją chociaż przez kilka godzin dziennie.